Responsive tasarım denildiğinde anlatılabilecek en önemli unsurlardan birisi görsel çözünürlüktür. Masaüstü tarayıcılarında tam çözünürlükte açılan web sitelerin, tablet ve mobil cihazlarınıza uyumlu çözünürlükte açılması, responsive tasarım ile mümkündür. Responsive tasarım 2010 yılında hayatımıza girmiştir. Responsive sistemi dünyada birçok ülkenin yanı sıra ülkemizde de yaygın şekilde kullanılan bir sistem haline gelmiştir. Yapılan istatistiklere göre son yıllarda web sitelerini mobil cihazlarıyla görüntüleme sayısı %25 oranla artış göstermekte ve bu oranların önümüzdeki süreçlerde de artış göstermesi öngörülmektedir. Web sayfası yaptırmak isteyen şirketler son zamanlarda sorduğu sorulardan biri “Web sayfamı telefonumdan güncelleyebilir miyim?” Tasarımcı tarafından responsive tasarımla hazırlanan bir kontrol paneli ile, cep telefonunuzdan veya tabletinizden de web sayfanıza fotoğraf veya yazılarınızı ekleyebilir, web sitenizi istediğiniz her yerden güncel tutabilirsiniz.

 

İşletmeler Neden Responsive Tasarım İstiyor?
Araştırmalara göre insanların büyük bir çoğunluğu akıllı telefonlarıyla işlerini idare etmeye çalışıyor. Bu sebepten web sayfaların masaüstü bilgisayarlara olanla daha fazla kullanıldığı anlamına gelmektedir. İşletmelerin çoğunluğu arama motorlarında bulunabilmek ve öne çıkmak için seo çalışması yaptırıyor. Responsive tasarım arama motorlarında bulunabilirlik konusunda kullanıcılara büyük ölçüde destek vermektedir.


Responsive Tasarım Nasıl Olur?
Eski kodlama sistemiyle hazırlanan web siteleri masaüstü bilgisayarlarda üç sütun halinde açılır veya üstte slide altta açıklama sütunları olarak açılmaktadır. Aynı web sitesini cep telefonumuzdan görüntülediğimizde ulaşmak istediğimiz kısımları incelemek için zoom yapmamız gerekir. Responsive tasarım ile hazırlanmış web sitesi cihaza uygun çözünürlüğe büründüğü için zoom yapmadan cihazımızın ekranına göre alt alta veya iki sütun halinde dizilmektedir. Responsive tasarım ile son yıllarda artış gösteren e-ticaret siteleri içinde, ürünleri gezmek ve alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar için kolaylık sağlamaktadır.

Responsive Tasarım Nasıl Çalışır?
Responsive web sitelerinde bulunan kodlama sisteminde değişken ızgaralar vardır. Tüm öğeleri kullandığınız cihaza göre otomatik boyutlandırır. İçerisinde bulunan fotoğraf ve yazılar kullanıcının okuyabileceği çözünürlükte boyutlanır. Ayrıca sayfa döndürme özelliği olan tablet ve cep telefonlarında da yatay şekilde boyutlandırarak istediğiniz bilgiye kolayca erişebilirsiniz.

Responsive tasarım ile ilgili sormak istedikleriniz varsa bize ulaşabiliriz

Sayfanda paylaş...