Kurumsal web tasarımı, sade, minimal, firmanın imajını ve hizmetlerini anlaşılır bir biçimde göstereceği tasarımdan oluşmalıdır. Web sitesinde ziyaretçileri sıkmayacak ölçüde içerik ve görsellerin eklenmesi en önemli unsurlardandır. Firmaları arama motorlarında arayan kullanıcıların kolayca ulaşabilmeleri ve istedikleri bilgilere rahat erişebilmeleri için içerisinde bulunan menü vb. linklerin iyi yerleştirilmesi ve çok dağınık olmaması gerekir. En önemlisi söz konusu web sitesinde bulunan içeriğin özgün yazı ve görsellerle oluşturulması gerekir.

Logo Yerleşimi

Firma logosu ve yerleşimi çok önemlidir. Logonun ebatı ne göz yoracak kadar büyük olmalı ne de çözünürlüğü düşecek kadar küçük olmalıdır. Web sitenizin rengi kurumsal çalışmalarınızda (fatura,kartvizit) kullandığınız renklerin dışına çıkmamalıdır. Firma logonuzu yeni tasarlatacaksanız, baskılı işlerlede de kullanabileceğiniz (ebat, renk) vb. standartlarda yaptırmanız gerekmekte ve web sitenize bu logoyu uygun ebatlarda küçültüp kullanmalısınız.

Kurumsal Web Site İçeriği

Firmanın web sitesine ekleyeceğiniz ürün ve hizmetleri anlatan içeriğin seo (arama motoru optimizasyonu) uyumlu ayarlanması söz konusu firmanın arama motorlarında kolay bulunmasına olanak sağlayacaktır.

Hedef Kitle Belinlenmesi

Web sitesini ziyaret eden kişi söz konusu firmanın hedef kitlesini oluşturmaktadır. Hedef kitle web sitesini ziyaret ettiği zaman sayfalar arasında dolaşırken aradığı bilgiye kolayca erişebilmesi için linklerin doğru şekilde yerleştirilmesi gerekir. Bir ziyaretçinin web sitesinde zaman geçirirme süresi farklıdır. Ziyaretçilerin web sitesi ziyaret ettiklerinde hemen çıkmaması ve eklenen içeriğin tamamiyle inceleyebilmeleri için kolay anlaşılır ve ilgi çekici olması ve göz yormayan bir yerleşim yapılması gerekir.

(SEO) Arama Motoru Optimizasyonu

Yeni bir web sitenizin olması, internette olduğunuz anlamına gelmez. Firmanızın interaktif ortamda da bulunabilir olması firma imajınız için oldukça önemlidir. Arama motorlarında firma adınız aratıldığında bulunmanız, konum, telefon vb. bilgilerinizin en tepede çıkması ancak profesyonelce hazırlanmış seo çalışmasıyla mümkündür. Seo çalışmasında iki unsur önemlidir. İlk olarak ürün açıklamalarının iyi şekilde yapılması, ikinci unsur ise sağlam bir arama motoru optimizasyonudur. Web sitesini yaptırdığınızda kullanacağınız kodlama altyapısının seo uyumlu olması ile bulunabilirliğinizi büyük ölçüde arttırmaktadır. Seo uyumlu web tasarımıyla ilgili merak ettiklerinizi Responsive Web Tasarımı yazımızda okuyabilirsiniz.

Sayfanda paylaş...